Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ege Akademik Bakış

Yıl 2005 , Cilt 5 , Sayı 12

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye’de hazır giyim ve konfeksiyon endüstrisinde uygulanan uluslararası pazarlara giriş stratejileri: sorunlar ve çözüm yolları

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Ege Üniversitesi1
Görüntülenme :
382
DOI :
Özet Türkçe :

Türkiye’nin toplam ihracatı ve bu ihracat içinde Hazır Giyim ve Konfeksiyon endüstrisinin payı son yıllarda artmaktadır. Bu nedenle Hazır Giyim ve Konfeksiyon endüstrisi hem akademik hem de profesyonel iş dünyasında dikkat çekmektedir. Endüstri, gelecek vaad eden endüstri olarak tanımlanmakta ve endüstrinin uluslararası pazarlarda rekabet gücünü arttırmak için birçok yaklaşım ve strateji önerilmektedir. Sınırları ortadan kalkmış olan ve gittikçe artan dünya ticareti ve bu ticarette yer alan Çin tehdidi Hazır Giyim ve Konfeksiyon endüstrisinin önemini hem dünyada hem de Türkiye’de vurgulamaktadır. Bu nedenle, pazara giriş stratejileri Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon ihracatçıları için önem kazanmaktadır. Pazara giriş stratejileri, bir pazardaki ihtiyaçların keşfedilmesi ve pazarlama stratejilerinin uygulanması kadar önemlidir. Pazara giriş stratejisi bir işletmenin gelecekteki adımlarını belirleyebilecek öneme sahiptir.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

The total export of Turkey has increased in recent years. The share of clothing industry in the total export of Turkey has also increased gradually. Therefore, the clothing industry has attracted a lot of attention of marketers in both academic and professional business life. Since the clothing industry is considered as a promising industry, many approaches and strategies have been proposed to increase competitive power of the industry in international arena. The increase of trade in a boundaries world and China threat has highlighted the importance of clothing industry in the world and in Turkey. Therefore, market entry strategies have become an important issue for Turkish clothing exporters. The market entry strategies are as important as discovering the needs of the market and also applying marketing strategies. Market entry strategy of a company could lead the future attempts in a market. The aim of this study is to examine the foreign market entry strategies of Turkish clothing industry and to discuss the consequences of these strategies for the future of industry. The problems faced in entering new markets and deciding on market entry strategies by the exporters is also discussed in this paper. The focus group studies have been applied in the industry to discuss the issues concerned in the paper.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :