Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ege Akademik Bakış

Yıl 2009 , Cilt 9 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Internet reklamcılığı ve internet reklamı ölçümlenmesi üzerine bir uygulama

Yazar kurumları :
Bahçeşehir Üniversitesi1
Görüntülenme :
608
DOI :
Özet Türkçe :

Pazarlama karması içindeki en önemli tutundurma araçlarından bir tanesi şüphesiz ki reklamdır. Kitle iletişim araçlarının etkisinin azalması pazarlamacıları geleneksel reklam mecralarından farklı, yeni reklam mecraları bulmaya ve kullanmaya itmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan en önemli mecralardan biri de büyük bir hızla gelişen ve reklam pazarından aldığı payı yükselten Internettir. Internet reklamlarını geleneksel mecralardaki reklamlardan ayıran en önemli özellikler arasında interaktif oluşu, kişiye özel olabilirliği ve ölçülebilirliği sayılabilir. Internet, reklam verene, reklam faaliyetinin sonuçlarını ölçümleyebilme; kaç kişiye ne zaman ve ne sıklıkta ulaşıldığı, hedef kitlenin beklentileri ve Internet alışkanlıkları gibi geleneksel reklam mecraları aracılığıyla erişilmesi zor bilgilere daha hızlı ve az maliyetle ulaşabilme imkanı sağlamaktadır. Bu bilgiler ışığında daha sonraki reklam faaliyetleri, hedef kitleye ve hatta bireylere özel olarak hızlı ve etkin bir şekilde düzenlenebilmektedir. Sağladığı bu avantajlar ve dünyadaki yaygınlaşan kullanımı, Internet reklamcılığının artan bir ivme ile büyüyeceğini işaret etmektedir.
Bu çalışmada Internet reklamcılığının tarihi ve gelişimi hakkında bilgi verilmiş ve ölçümleme yöntemleri açıklanmıştır. Ayrıca, ölçümleme konusunda mevcut sistemler arasında en kesin sonuçları veren “GOOGLE Ad-Words” reklam platformu tanıtılmıştır. Uygulama olarak, Internet reklamcılığının ölçümlemesine bir örnek sağlamak amacı ile www.artyourself.com sitesi için bir reklam kampanyası oluşturulmuştur.

Özet İngilizce :

Advertising is definetely one of the most important tools of marketing. As a result of the advances in technology, beside tradional advertising channels, new advertising channels have emerged. One of the newly emerging advertising mediums is the Internet, which develops rapidly and increases its share in the market. The most important characteristics of Internet advertising that differentiate it from traditional advertising channels are its being interactive, personalized and measurable. Internet advertising enables the advertiser to have access to information such as the amount of money spent per customer, the number of people reached and the Internet usage habits of the target group, at a lesser cost and much faster relative to traditional advertising channels. In the light of this information the advertising campaigns can be tailored according to the needs of the target group in a much faster way. Those advantages are resulting in the rapid development of the Internet advertising in the world and implies the further growth of usage.In this study, the history and development of Internet advertising are summarized and the methods that can be used to measure the Internet advertising are explained. Furthermore, Google-Ad-Words advertising platform, which gives most accurate results compared to other measurement systems, is presented. To provide an example of the assessment of Internet advertising, a special advertising campaign is created for www.artyourself.com website. The one month results of the Internet advertising campaign are examined and suggestions for increasing the effectiveness of the campaign are provided.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :