Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ege Akademik Bakış

Yıl 2012 , Cilt 12 , Sayı 4

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Akademisyenlere uygulanan psikolojik tacize yönelik ampirik bir araştırma

Yazar kurumları :
Gaziosmanpaşa Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü1, Mustafa Kemal Üniveristesi, Yayladağı Meslek Yüksekokulu, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü2
Görüntülenme :
604
DOI :
Özet Türkçe :

Psikolojik taciz, bir örgütsel nevrozdur. Psikolojik tacizin amacı, kurbanı saldırganın iradesine bağımlı hale getirmesi ve kişiliğini tartışmasız kabul etmesi suretiyle örgüt içinde huzursuz bir ortam yaratarak mağdurun işten ayrılmasını sağlamaktır. Psikolojik tacizin meydana gelmesinde bireysel ve örgütsel nedenler rol oynar. Psikolojik taciz, dünyada birçok sektörde rastlanılan, mağduru fiziksel ve psikolojik olarak etkileyen, verimliliğin azalması ve işten çıkma gibi nedenlerle örgütlere zarar veren bir nevroz durumudur.

Özet İngilizce :

Mobbing is an organizational neurosis. The aim of Mobbing is to make the victim leave his/her job by making him/her uncomfortable in a community by making him/her completely accept and depend on the will power and the personality of the aggressor. In the Mobbing process individual and organizational factors are important. Mobbing is an organizational neurosis seen in many sectors around the world which affects the victim both physically and mentally and damages organizations by quitting work and the decreasing of productivity.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :