Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2010 , Cilt 2 , Sayı 26

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Yeniden yerleştirme danışmanlığı (outplacement) programına katılan kişilerin ve işletme yöneticilerinin bu programla ilgili düşüncelerini belirlemeye yönelik bir araştırma

Yazar kurumları :
Sakarya Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü1, Sakarya Üniversitesi S.B.E.2
Görüntülenme :
482
DOI :
Özet Türkçe :

Küçülme, performans düşüklüğü, birleşme veya satın almalar, işletmenin kapatılması gibi farklı nedenlerle işgücünün azaltılması durumunda işine son verilen çalışanlara işletme tarafından farklı destekler sunulabilir. İşletme işten çıkartma durumu sonucunda yasalar çerçevesinde üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmektedir. Ancak yasalar çerçevesinde belirlenen yardımlar pasif yardımlardır. Yeniden yerleştirme danışmanlığı pasif yardımların dışında kişilerin işlerine son verilmesi durumunda ortaya çıkan şok, endişe, umutsuzluk, kızgınlık, hayal kırıklığı gibi duygularının azaltılmasına ve bireylerin işgücü piyasasına daha hızlı bir şekilde entegre olmalarını amaçlayan "aktif" bir yardımdır. İşletmeler yasalar ile düzenlenmemiş olmasına rağmen çalışanları adına bu desteği satın alarak işten çıkarttıkları çalışanlarının kendileri için değerli oldukları mesajını vermektedirler. Bu çalışmada yeniden yerleştirme danışmanlığı hizmeti veren bir danışmanlık firmasından süreçle ilgili bilgiler sağlanmış ve bu hizmetten yararlanan işletme ve bireylerle mülakatlar yapılmış ve bu süreci nasıl algıladıkları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.

Özet İngilizce :

There may be some support give to the ex-employees who lost their jobs recently due to several reasons such as downsizing, low-performance, mergers acquisitions and firm closing-downs. Companies have to obey their obligations when they sack their employees within the legal framework. However, these supports are only passive aid programmes and supports. However, outplacement programmes are active support programmes as outplacement programmes aim at easing the process of lay of for the employees as they feel shocked, angry, anxious, and disappointment when they are sacked. Although it is not organised by the present framework, companies prefer supporting their ex-employees more actively. In this research the data were collected through a management consultancy firm as well as interviews conducted with the managers and ex-employees of the companies that utilised outplacement programmes. At the end of the paper their perceptions of the outplacement process has been compared.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :