Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2009 , Cilt , Sayı 25

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye nin avrupa birliği (15) pazarındaki endüstri-içi ticaret performansının rakip ülke performanslarıyla karşılaştırmalı analizi: 1995-2007

Yazar kurumları :
Bilecik Üniversitesi İ.İ.B.F. İktisat Bölümü1, Dumlupınar Üniversitesi İ.İ.B.F. İktisat Bölümü2
Görüntülenme :
769
DOI :
Özet Türkçe :

Uluslararası ticaretteki gelişmeler incelendiğinde, dış ticaretin temelde, endüstriler-arası, özellikle son yıllarda da artan bir düzeyde endüstri-içi ticaret şeklinde gerçekleştiği görülmektedir. Bu açıdan çalışmanın amacı, Türkiye'nin Avrupa Birliği (15) ülkeleriyle olan endüstri-içi ticaret performansını, rakip ülke performanslarıyla karşılaştırmalı olarak analiz etmeye yöneliktir. Bu kapsamda çalışmada, İhracat Benzerlik Endeksi, Grubel-Lloyd Endeksi ve Brülhart (A Endeksi) Endeksi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Türkiye 1995–2007 yılları arasında Avrupa Birliği (15) ülkeleriyle gerçekleştirdiği endüstri-içi ticaret performansı açısından genel olarak rakiplerine oranla daha yüksek bir artış trendine sahiptir.

Özet İngilizce :

When the developments in the international trade are analyzed, it can be seen that foreign trade has been mainly depending on the inter-industry trade, especially in recent years this dependence has also been accompanied by intra-industry trade at an increasing rate. The aim of paper is to compare Turkey's intra-industry trade performance with theirs of rival counries in European Union (15) Market. It'is used Export Similarity Index, Grubel- Lloyd Index and Brülhart (A Index) Index in this paper. According to the results, the performance of Turkey's intraindustry trade is higher than theirs of rival countries in European Union (15) Market between 1995–2007.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :