Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2011 , Cilt , Sayı 31

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

James joyce and the condition of modern man: hunger, food and eating revealing self-identity and inter-human relationship in lestrygonians

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Namık Kemal Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü1
Görüntülenme :
579
DOI :
Özet Türkçe :

In literary history, food and eating are central themes to the work of certain writers; to others, they are metaphors or motifs associated with some other larger themes. Among those of the latter writing perspective is James Joyce, in whose fiction food and its consumption receive a complex and subtle significance. Joyce's work being itself extremely complex and with multiple connotations, this study focuses just on one section of his work, namely on the episode known as the 'Lestrygonians' from the novel Ulysses. Actually, Joyce's preoccupation with food in this section is so obvious that one might consider it to be this episode's central theme. It may be so, but it is also true, as we attempt to argue, that Joyce makes connections between food and both the private and the public aspects of the character's life in order to embrace again a wide range of issues, central to his entire work, including the questions of self-identity, individual frustration and alienation, family, love, sexuality, social status and behaviour, nationalism and religion. To reveal the literary significance of food and the ways in which Joyce employs food, hunger and eating as a means of engaging with these issues represents the main aim of the present study.

Özet İngilizce :

Yazın tarihinde "yemek" ve "yemek edimi" kimi yazarların yapıtlarında ana temayı oluştururken, James Joyce gibi kimilerininkilerde farklı temalarla ilgili eğretileme ya da motif olarak kullanılırlar. Joyce'un kurgusunda yemek ve yemek tüketimi karmaşık ve ilk anda anlaşılır olmayan bir önem kazanır. Zaten karmaşık olan Joyce'un yapıtı, yemek ve simgeleriyle sayesinde birden, oldukça yan anlam taşıyan yapıt haline gelir. Bu çalışma, Ulyses romanında "Lestrygonians" diye bilinen bölümle sınırlandırılmıştır. Aslında, Joyce'un bu bölümde yemeğe odaklanışı o kadar belirgindir ki, bu bölümün ana izleğinin yemek olduğu rahatlıkla söylenebilir. Joyce, yemeği karakterin özel ve genel yönleriyle birleştirerek, yapıtında kendini sorgulama, bireysel hüsran, yabancılaşma, aile, aşk, cinsellik, sosyal konum ve tutum, milliyetçilik ve din gibi konularını ele alır. Bu çalışmanın esas amacı, yemeğin ve Joyce'un yemek, açlık gibi konuları ele almasının yazınsal önemini ortaya koymaktır.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :