Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2010 , Cilt , Sayı 28

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

A postcolonial analysis of j.m. coetzee’s two novels: waiting for the barbarians and life and times of michael k.

Yazar kurumları :
Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü1 Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü2
Görüntülenme :
582
DOI :
Özet Türkçe :

Colonialism is a type of domination in which political, racist, economic and cultural issues are imposed on the colonized groups through the medium of exploitation, degradation and torture. For centuries Western nations, their supreme position and imperial power, exploited the colonized economically and culturally by destroying their traditions and culture. The term ‘post-colonial’ was originally used by the historians to describe the period after colonization. This study focuses on J. M. Coetzee, one of the pioneers of South African literature, and his two novels Waiting for the Barbarians (1980) and Life and Times of Michael K (1983) as post-colonial literary texts.

Özet İngilizce :

Sömürgecilik, sömüren bir grubun sömürülen üzerinde istismar, yıkım, eziyet ve şiddet kullanarak, politik, ırkçı, ekonomik, kültürel açılardan hâkimiyet ve egemenlik sağlamasıdır. Yüz yıllar boyu Batılı devletler, ekonomik ve kültürel baskı kullanarak siyahî yerli halkı sömürmüşler ve kendi tahakküm ve egemenliklerini kullanarak onların haklarını, gelenek ve göreneklerini hiçe saymışlardır. ‘Sömürgecilik sonrası dönem’ terimi ise tarihçiler tarafından bu dönemden sonra ortaya çıkan süreci tanımlamak amacı ile kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, eserlerinde sözkonusu dönemi anlatan ve Güney Afrika’ nın en önemli yazarlarından biri olan J. M. Coetzee’nin Barbarları Beklerken ve Michael K. Yaşamı ve Yaşadığı Dönem adlı romanlarını Sömürgecilik Sonrası Edebiyat kapsamında incelemektir.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :