Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2010 , Cilt 12 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Turkey-eu customs union: problems and prospects

Yazar kurumları :
Dean of School of Law Yeditepe University President of the EconomicDevelopment Foundation and President of Turkish University Association for European Studies1
Görüntülenme :
287
DOI :
Özet Türkçe :

Turkey entered the final stage of its association with the European Union with the entry into force of the customs union on 1.1.1996. A customs union is an advanced form of economic integration which brings commercial and economic costs and benefits to both parties. In this connection Turkish industry entered a period of restructuring and increased its share in European markets. As of today, there are a number of problems stemming from the implementation of the customs union. The final target is Turkey’s membership to the EU as a result of the accession negotiations continuing since 2005. However, until that day, the current problems have to be resolved within the Association Council by way of joint decision –making mechanisms.

Özet İngilizce :

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ortaklık ilişkisinin son aşaması 1.1.1996 tarihinde gümrük birliğinin yürürlüğe girmesi ile gerçekleşmiştir. Gümrük birliği, taraflara ticari ve ekonomik faydalar ve maliyetler getiren ileri bir ekonomik bütünleşme modelidir. Bu bağlamda Türk sanayisi önemli bir yeniden yapılanma sürecine girmiş ve Türkiye’nin AB ülkelerinde Pazar payı artış göstermiştir. Bugün itibariyle, gümrük birliğinin uygulanmasından kaynaklanan çeşitli sorunlar bulunmaktadır. Nihai hedef Türkiye’nin 2005 yılından bu yana yürüttüğü AB üyelik müzakereleri süreci sonucunda tam üyeliğinin gerçekleşmesidir. Ancak o güne dek, var olan sorunlar Ortaklık Konseyi içinde, ortak karar mekanizmaları yoluyla çözüme kavuşturulmalıdır.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :