Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2008 , Cilt 10 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Risk yönetim aracı olarak vadeli islem sözlesmelerinin kobi’ler açısından önemi: izmir vadeli islemler borsası (vob) örnegi

Yazar kurumları :
Dokuz Eylül Üniversitesi1
Görüntülenme :
442
DOI :
Özet Türkçe :

Küçük ve orta büyüklükteki isletmeler (KOBi) birçok riskle karsı karsıya bulunmaktadır. Bunlar saf (pure) risk ve finansal risk olarak baslıca iki gruba ayrılabilir. Saf riskler sigorta ürünleri ile yönetilirken finansal riskleri yönetmek için de piyasalarda bazı finansal araçlar gelistirilmistir. Bu finansal araçlardan biri olan vadeli islem sözlesmeleri (futures), Vadeli islemler Borsasının (VOB) 2005 yılında faaliyete geçmesiyle kullanılmaya baslanmıstır. Çalısmanın amacı finansal bir risk yönetim aracı olarak vadeli islem sözlesmelerinin KOBİ’ler için önemini ortaya koymaktır. Bu dogrultuda, çalısmada KOBİ’lerin vadeli islemler borsasındaki ürünleri kullanarak finansal risklerini nasıl yönetebilecekleri örneklerle gösterilmis ve VOB üyeleriyle bir anket çalısması yapılarak KOBİ'lerin vadeli islemlerden ne derecede yararlandıklarının ortaya çıkartılmasına çalısılmıstır. Elde edilen bulgulara göre, KOBİ’ler Vadeli İslemler Borsasından son derece az yararlanmaktadır.

Özet İngilizce :

Small and medium sized enterprises (SME) are confronted with many risks. These risks can be divided into two groups as pure and financial risks. Whereas insurance is used to manage pure risks, some financial instruments have been developed by the markets to manage financial risks as well. The futures contract, which is one of these financial instruments, began to be used when the Turkish Derivatives Exchange (TURKDEX) started its operations in 2005. The aim of this study is to put forward the significance of futures contracts as an instrument of financial risk management for small and medium sized enterprises. In this regard, examples are given in the study to demonstrate how the SME’s can use the futures contracts in the Exchange in order to manage their financial risks. Furthermore, a survey study was conducted with the members of the Exchange to reveal the usage degree of futures contracts by the SME’s. According to the findings of the research SME’s benefit from the Futures Exchange at an extremely low level.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :