Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2007 , Cilt 9 , Sayı 4

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Fon ve nakit akım tablolarının düzenlenmesinde yeni bir yaklaşım olarak zorunlu modüler doğru yapma (zmdy) modeli önerisi

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Dokuz Eylül Üniversitesi1
Görüntülenme :
379
DOI :
Özet Türkçe :

Đsletme yönetimi için çok önemli ve yararlı olan fon akım ve nakit akım tablolarının düzenlenme zorunluluğu, uygulamada karsılasılan güçlükler nedeniyle sınırlı sayıdaki isletmeyi kapsayacak sekilde daraltılarak, yasal olarak fiilen kaldırılmıstır. Fon akım ve nakit akım tablolarının düzenlenmesinde, uygulamada karsılasılan güçlükler, ileri düzey finansal muhasebe ve denetim bilgisi gereksinimi ile bilgisayar programlama mantığına uygun düzenleme yönteminin olmamasıdır. Bu çalısmada, uygulamada karsılasılan güçlükleri ortadan kaldıracak kolay, esnek, doğrulamalı, modüler bir model gelistirilmistir. Önerilen model, matematiksel ve denetim teknikleriyle açıklanmıs, klasik yöntemle karsılastırma yapılmıstır. Bu model ile ilgili tüm hesapların, özellikli hesapların ve fon/nakit akım tablolarının dengesini bozan hesapların isleyisi, mantığı, fon/nakit giris ve çıkıslarına etkileri ile ileri düzey finansal muhasebe ve denetim bilgileri kontrollü, modüler ve sistematik hale getirilmistir. Model bilgisayar programlama mantığına uygun olarak verileri girip tabloları alacak sekilde tasarlanmıstır. Model çalısmasında çok sayıda örnek Excel ile yapılmıstır.

Özet İngilizce :

Obligation to prepare statements of funds flow and cash flow, which are crucial and useful for management of business administration, has been legally abolished in act after narrowing down to cover a limited number of businesses only due to the challenges met during application. Challenges met during application of statements of funds flow and cash flow can be mentioned as need for advanced financial accountancy and auditing information and lack of preparation method in accordance with logic of computer programming. A flexible easy-to-use verifying modular model was developed in this article in order to eliminate challenges met during the application. The model proposed has been explained with mathematics and auditing techniques, and a comparison was made with the classical method. Also thanks to this model, operation, logic and effects of featured accounts and accounts that impair statements of funds/cash flow balance on funds/cash input and outputs as well as advanced financial accountancy and auditing information was made controlled, modular and systematic. Model computer was designed in a way to allow input of data for output as statements in accordance with logic of computer programming. Many exercises in the Model were carried out using Excel. Infrastructure required for transformation of the model into the package computer program has been made available.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :