Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Dergisi

Yıl 2010 , Cilt 11 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Sürdürülebilir turizm kapsamında konaklama işletmelerinde yeşil pazarlama: çalışta luxury resort hotel

Yazar kurumları :
İzmir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı1, Dokuz Eylül Üniversitesi, İşletme Fakültesi2
Görüntülenme :
475
DOI :
Özet Türkçe :

Sürdürülebilir turizm, yerel kaynakların korunması, yasam kalitesinin yükseltilmesi, turistik tüketicilerin ve bölge halkının ihtiyaçlarının gelecek düsünülerek karsılanması, ülkenin kültürel bütünlügüne ve çevresine uygun turizm kapasitelerinin gelistirilmesidir. En çok enerji tüketen sektörlerden biri olan turizm, enerji tasarrufu, dogal kaynakların korunması ve çevresel yönetim gibi konulara agırlık vermelidir. Böylece turizm isletmelerinin degisen tüketici tercih ve beklentilerine uygun, çevreye saygılı ürünler sunabilmeleri ve tüketici gözünde iyi bir imaj olusturmaları saglanmalıdır. Rekabet avantajı olarak çevre kalitesi, turizm isletmeleri için çok önemlidir. Tüketici istek ve gereksinimlerini karsılamaya yönelik her türlü çevre dostu pazarlama faaliyetlerini ifade eden yesil pazarlama, çevresel ürünlerin çevresel stratejilerle pazarlanmasını gerektirir. Çevre dostu turizm isletmeleri, yesil pazarlama stratejilerini uygulayarak sektörde farklı bir konumlandırmaya gidebilmektedir. Bu çalısmada turizmin çevresel boyutları ele alınmıs, sürdürülebilirligin saglanması için turizm sektöründe yer alan birey, yatırımcı, kurum ve kurulusların yapması gerekenler üzerinde durulmus ve turizmde yeni bir pazar olan yesil pazarlama faaliyetleri ile somut bir örnek olarak "Calista Luxury Resort"e ait çalısmalar degerlendirilmistir.

Özet İngilizce :

Sustainable tourism means to protect local resources, to increase life quality, to provide needs of tourism consumers and local people by considering needs of future generations, and to develop tourism types which are suitable to country's cultural integrity and environment. As one of the most energy consuming sectors, tourism should give importance to conservation of energy, protection of natural resources, and environmental management. Therefore, tourism enterprises enable to offer environment friendly products adjusted to changing consumer preferences and expectations and create a good image in consumers' mind. Environment quality offers an important source of competitive advantage to tourism enterprises. Green marketing which can be defined as all type of environment friendly marketing activities aiming to satisfy consumer's wants and needs is needed to market environment friendly products by environmental strategies. Environment friendly tourism enterprises can position themselves uniquely by applying green marketing strategies. In this study, environmental aspects of tourism are evaluated, responsibilities of individuals, investors, and organizations are examined, and green marketing applications of "Calista Luxury Resort" are analyzed as a case.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :