Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Dergisi

Yıl 2008 , Cilt 9 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Otomotiv sektörü müşteri özel şartlarının apqp süreci adımlarına göçerimi üzerine bir çalışma

Yazar kurumları :
Hayes Lemmerz nci Jant San. A.S.1, DEU Fen Edebiyat Fak. statistik Bölümü Kaynaklar Yerleskesi2, Olgunçelik San. ve Tic. A.S.3
Görüntülenme :
445
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalısma ile Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG) sürecinin yardımıyla otomotiv sektöründeki “müsteri özel sartları” nın leri Ürün Kalite Planlaması (Advanced Product Quality Planning-APQP) sürecindeki adımlarla iliskilendirilmesi saglanacaktır. Bu sekilde, kurulan iliski vasıtasıyla APQP sürecinin hangi adımlarının “müsteri özel sartları” nı karsılamada kritik öneme sahip oldugunun belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra “müsteri özel sartları” nın içinden hangi sartların ortak oldugu ve bu sartların APQP sürecindeki hangi adımla daha çok iliskili oldugu belirlenecektir. Böylelikle, otomotiv sektöründeki bir kurulusun, birden fazla müsterisi olması durumunda, bu müsterilerin üzerinde en fazla memnuniyeti saglamak için hangi APQP elemanlarını daha çok dikkate alması gerektigi ortaya koyulacaktır.

Özet İngilizce :

In this study, by means of Quality Function Deployment (QFD) process, the steps of Advanced Product Quality Planning (APQP) are linked with customer requirements in automotive industry. The aim of the study is to determine which basic step of APQP is critically related with which of the defined costumer requirements. Otherwise, classification of the requirement is intended. The main aspect of this study is to draw some conclusions to a company which has more than one customer on how to improve its design process to maximize customer satisfaction.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :