Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Dergisi

Yıl 2008 , Cilt 9 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Kord bezi üretiminde büküm yönünün etkilerinin farklı deney tasarımı yöntemleri ile incelenmesi

Yazar kurumları :
Kocaeli Üniversitesi, Mühendislik Fak., Kimya Mühendisligi Bölümü1 KORDSA Global End. İplik ve Kord Bezi San. ve Tic. A.S., KOCAELİ2, Kocaeli Üniversitesi, Mühendislik Fak., Ki
Görüntülenme :
293
DOI :
Özet Türkçe :

Kord bezi üretiminde, bükme yönü olarak tek katlı bükümlerde (z), katlı (kord) bükümlerde ise (s) büküm yönü, üreticiler tarafından yıllardır kullanılmaktadır. Bu çalısmada, kullanılan büküm yönünün, ürünün mekanik özelliklerine etkileri Taguchi ve tam etkensel deney tasarımı yöntemleri ile incelenmistir. Çoklu bükümlerde kopma dayanımı açısından (z.z.s) bilesimi yerine (s.s.z) bilesiminin de kullanılabilecegi görülmüstür. Ancak, (z.z.s) büküm yönü bilesimi degiskenliginin, (s.s.z) büküm yönü bilesimine göre daha az oldugu bulunmustur. 'ki düzeyli deney sisteminde Taguchi ve tam etkensel tasarım yöntemleri ile bulunan sonuçların birbirini destekledigi görülmüstür.

Özet İngilizce :

It is being used for years, the direction of twist (z) for one ply twist, while the direction of (s) for multiple twist during the twist process at cord fabric production. In this study, the effects of twist directions on the mechanical properties of product were investigated by using Taguchi and factorial experimental design techniques. It is observed that combination of (s.s.z) can be used for the replacement of the combination of (z,z,s) for the tensile properties. But, it is found that the variation of (z,z,s) combination is less than variation of (s.s.z) combination. It has been observed that the results of Taguchi and two factorial experimental design techniques were confirmed each other.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :