Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Dergisi

Yıl 2008 , Cilt 9 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Kalite fonksiyon göçerimi ile bireysel emeklilik sistemleri pazarlayan sigorta şirketlerinin teknik özelliklerinin incelenmesi üzerine bir çalışma

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Bölümü1
Görüntülenme :
411
DOI :
Özet Türkçe :

Kalite Fonksiyon Göçerimi, temel olarak müsteri isteklerini ve beklentilerini organizasyonun süreçlerine aktaran ve hangi teknik özelliklerin gelistirilmesinin maksimum müsteri memnuniyeti yaratacagını ölçen bir süreçtir. Kalite Fonksiyon Göçerimi girdisi olan müsterinin sesinin degerlendirilmesi bu çalısmada Analitik Hiyerarsi Süreci yardımıyla gerçeklestirilmistir. Bu çalısma için katılımcılar istek ve beklentilerini karsılastırma imkânı da bulmustur. Bu çalısmanın amacı, bireysel emeklilik planları alma ihtimali bulunan potansiyel müsterilerin ve sistem üyesi olan mevcut müsterilerin beklentileri için kriterler ve sigorta sirketlerinin sigortalı/sigortalanabilir bu müsterilerin beklentilerini ne derecede karsılayabildigini belirleyebilmektir. Çalısma, sigorta sirketlerine müsteri beklentileri yardımıyla iyilestirme yollarıyla ilgili öncül bilgiler sunmaktadır.

Özet İngilizce :

Quality Function Deployment is a technique which gathers the needs and expectations of the customers and reflects them to the business processes and measures technical characteristics to be improved to create maximum customer satisfaction. The voice of the customer (VOC) which is the input of Quality Function Deployment is evaluated with Analytical Hierarchy Process in this study. For this study, the participants found the opportunity to assess their needs and requirements with multiple decision criteria. The aim of this study is to determine the criterion for the requirements of the current customers and the customers who are likely to purchase individual pension products and notifying to what extend the needs of the potentially insurable customers/current customers are met by the insurance companies. The study suggests a priori information for the insurance companies about the improvement route suitable for customer needs.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :