Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Dergisi

Yıl 2007 , Cilt 8 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Comparing the effect of online word-of-mouth communication versus print advertisements on intentions using experimental design

Yazar kurumları :
Dokuz Eylül Üniversitesi, İşletme Fakültesi1
Görüntülenme :
294
DOI :
Özet Türkçe :

Portals allowing consumers to share experiences on the Internet which are called blogs have become an information source that customers use more and more. This study aims to compare the effect of advertisements-an impersonal communication tool- with blogs- a personal communication tool- using an experimental design. The effect of blogs and advertisements on purchasing intentions of university students for mobile phones was investigated through experimental design which was conducted on four groups of university students, all of which included about 20 individuals. Findings indicate that exposure to different information sources like blogs and ads created a significant difference on intentions. The change caused by the exposure was greater for blogs than for ads. Unfavorable blogs created the largest change on intentions. These findings may warn marketers to consider online communication more and take precautions against negative online word-of-mouth communication.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

Tüketicilere internette deneyimlerini paylasma olanagı saglayan ve blog adı verilen portallar, müsteriler tarafından daha fazla basvurulan bir bilgi kaynagı olmustur. Bu çalısma, kisisel bir iletisim aracı olmayan reklamlar ile kisisel bir iletisim aracı olan blogların etkilerini deneysel bir tasarım kullanarak karsılastırmayı amaçlamaktadır. Deney yöntemi kullanılarak, her birinde 20 kisinin oldugu dört grup üniversite ögrencisinin cep telefonu satın alma niyeti üzerinde blog ve reklamların etkileri arastırılmıstır. Bulgular, bloglar ve reklamlar gibi farklı bilgi kaynaklarına maruz kalmanın niyetlerde anlamlı bir fark yarattıgını göstermektedir. Maruz kalmanın neden oldugu degisim, bloglarda reklamlardan daha fazladır. Olumsuz bloglar niyetlerde en büyük degisimi yaratmıstır. Bu bulgular, pazarlamacıları çevirimiçi iletisimi daha fazla dikkate alma ve olumsuz çevirimiçi agızdan agza iletisime karsı önlemler almaları konusunda uyarabilir.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :