Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Dergisi

Yıl 2005 , Cilt 6 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Akademisyenlerde örgütsel ve mesleki bağlılığın incelenmesine ilişkin bir örnek araştırma

Yazar kurumları :
Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi1, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi2, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciligi ve Yönetimi Yüksekokulu3
Görüntülenme :
273
DOI :
Özet Türkçe :

This study aims to investigate ‘dual commitment’ of academicians, as knowledge workers. Result of the study using a sample of 280 members of DEU university indicates that academics are commited to both their organizations and their profession. Although as a result of their unique characteristic as knowledge workers, academicians’ commitment to their profession is higher than their commitment to their employing organization.

Özet İngilizce :

Akademisyenlik, arastırmacılık ve egitim gibi iki farklı yönü olan, bilgi üretmek ve yaymakla ilgili sorumluluklar içeren ve bu özellikleri geregi “bilgi isçileri” sınıfına dahil olan bir meslektir. Bu çalısma akademisyenlerin meslege ve örgüte baglılıklarını bilgi isçiligi çerçevesinde degerlendirmeyi ve özellikle kısmen bürokratik kısmen profesyonel olan meslekler için geçerli olan “dual baglılık” biçiminin akademisyenlik için geçerli olup olmadıgının sorgulanmasını amaçlamaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Ögretim Üyelerini temsil edecek biçimde seçilen 280 katılımcı ile yürütülen arastırmanın sonuçları akademisyenler açısından dual bir baglılıgın varlıgına isaret etmektedir. Öngörüldügü sekilde, akademisyenlerin mesleki baglılıkları, bilgi isçisi olarak tasıdıkları özellikler nedeniyle örgütsel baglılıklarından daha yüksektir.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :