Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi

Yıl 2013 , Cilt 28 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Turizm destinasyonlarında gece kulüplerini ziyaret eden turistlerin tüketim alışkanlıkları: yerli genç turistler üzerine bir araştırma

Yazar kurumları :
Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi1
Görüntülenme :
348
DOI :
Özet Türkçe :

Yapılan bu araştırmanın amacını turizm destinasyonlarında gece kulüplerini ziyaret eden yerli genç turistlerin, gece kulüplerini tercih nedenleriyle gece kulüplerindeki tüketim alışkanlıklarının ortaya konulması oluşturmaktadır. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi için oluşturulan anket formu, 2013 yılının Mart ve Ağustos aylarında turizm faaliyetlerine katılmış ve seyahatleri esnasında en az bir defa gece kulüplerini ziyaret etmiş 276 yerli genç turist üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda tatilleri esnasında erkeklerin, kadınlara göre daha yüksek düzeyde gece kulüplerini ziyaret ettiği sonucu tespit edilirken; genç turistlerin en yüksek düzeyde üç saat civarında gece kulüplerinde kaldığı sonucu bulunmuştur. Ayrıca, yerli genç turistlerin tatilleri esnasında gece kulüplerini ziyaret etmesinde alkol almak ve stres atmanın önemli iki neden olduğu, bu araştırma kapsamında ortaya konulan diğer bir bulgu olmuştur.

Özet İngilizce :

The aim of this study is to identify of local young tourists’ purpose of visit at night clubs when they go on holiday and to investigate their consumption behavior when they use night club services. To perform on this aim, the developed questionnaire form is filled out by 276 Turkish tourists who attended local tourism activities between the months of March and August 2013 and attended night club activities at least once when they were on holiday. According to the findings of the study, male tourists visited night clubs more frequently than females when they were on holiday while a high proportion of the young tourists stayed at night clubs for almost three hours.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :