Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi

Yıl 2010 , Cilt 25 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Değerleme teorisinde rekabetçi avantaj dönemi modeli: imkb’den örnekler

Yazar kurumları :
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi1, Midas Danışmanlık A.Ş2, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Doktora Programı3
Görüntülenme :
425
DOI :
Özet Türkçe :

Rekabetçi Avantaj Dönemi (Competitive Advantage Period-CAP) kavramı, neredeyse 50 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen ayrıntılı şekilde incelenmemiş bir kavramdır. Değerleme teorisi bünyesinde indirgenmiş nakit akımları yöntemine farklı boyutlar getirebilecek nitelikte olan söz konusu kavram, aynı zamanda yatırımcıların karar alma süreçlerine de bir nebze daha ışık tutabilecek bir yapıdadır. Şirketlerin, ortakları için değer yaratma dönemi olarak basitçe tarif edilebilecek olan bu kavram, bir anlamda endüstri iktisadı ve finansın daha özelinde ise işletme finansının kesişim bölgelerinden birisini oluşturmaktadır.

Özet İngilizce :

Although the concept of Competitive Advantage Period (CAP) has been existing for almost 50 years, it has not been worked extensively in the academic world. It has the capacity to bring new perspectives to the valuation theory’s discounted cash flow method, as well as being a new tool for investors in their decision making processes. The concept which can be defined as the number of years a company can create value for its shareholders, actually lies in between industrial organization and finance (more specifically corporate finance).

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :