Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi

Yıl 2013 , Cilt 28 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Bir üretim işletmesinde analitik hiyerarşi süreci ile tedarikçi seçimi

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Uzmanı1
Görüntülenme :
427
DOI :
Özet Türkçe :

Tedarikçi seçimi, günümüz rekabetçi iş dünyasında en kritik faaliyetlerden biridir. Bir
tedarikçi seçiminde en iyi olanı seçmek zor bir iştir. En iyi tedarikçi seçiminin belirlenmesi için çok amaçlı karar verme tekniklerinden birisi olan ve alternatif tedarikçiler değerlendirilerek bütün durumlar içinden en iyi olanı seçebilen Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS), tedarikçi seçiminde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.
AHS, seçim aşamasında seçeneklerin üstünlüklerinin belirlenmesi ve sistematik olarak karşılaştırılıp değerlendirilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu çalışmada, bir işletmenin tedarikçi seçiminde AHS yönteminden yararlanılmış ve AHS yönteminin kullanılmasında Expert Choice 11.5 programı kullanılmıştır. Expert Choice ile tedarikçilerin üstünlükleri belirlenmiştir ve sistematik olarak karşılaştırılmıştır.

Özet İngilizce :

Supplier selection is one of the most critical activities in today's competitive business world. Selecting the supplier is a very difficult task to carry out. For determining the best supplier selection while assessing all the cases to choose the best approach, the Analytical Hierarchy Process (AHP) is used. AHP is a method used for systematic comparison, evaluation and selection of the options via determining the strengths and weaknesses of options. In this study, AHP method was utilized in the supplier selection and Expert Choice 11.5 was used while utilizing AHP method. The suppliers' superiorities were determined by Expert Choice and they were compared systematically.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :