Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi

Yıl 2013 , Cilt 28 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

2008 küresel finansal krizinin finansal oranlar üzerine etkisi: bist'de işlem gören imalat sanayi işletmeleri üzerine bir uygulama

Yazar kurumları :
Niğde Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü1
Görüntülenme :
570
DOI :
Özet Türkçe :

Küresel krizin Borsa İstanbul (BIST)’te işlem gören imalat işletmelerinin finansal oranları üzerine etkisi incelenmekte, Çalışmada 2007 – 2011 dönemleri arasında kesintisiz olarak varlığını sürdürmüş ve düzenli verisine ulaşılabilen 158 BIST imalat sanayi işletmesinin çeşitli finansal oranları ile bir birleşik oran yöntemi olan Altman modeli ZSkor değeri çeyrek frekanslık dönemler halinde hesaplanmıştır. Hesaplanan oranların ve Altman Z-Skor değerlerinin kriz döneminde farklılık gösterip İşletmelerin iflas risklerinin belirleyicisi olan Altman Z-skor değerlerine göre işletmelerin 2008 yılı ilk çeyreğinden 2009 yılı son çeyreğine kadar iflas risklerinde artış olduğu da çalışmadan elde edilen bulgular arasındadır.

Özet İngilizce :

This study researches the effect of 2008 crisis on the financial ratios of Istanbul Stock Exchange (ISE) manufacturing firms. On this respect several key financial ratios and Altman Z-Score is calculated for 158 ISE firms which has adequate data spanning from 2007 to 2011 on a quarterly basis. The results of the analysis indicate that during the crisis period, is decreased with the profit. Besides Altman Z-score value reveals that there is an increase in bankruptcy risk starting from first quarter of 2008 to end of 2009.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :