Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Doğuş Üniversitesi Dergisi

Yıl 2013 , Cilt 14 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Interactions among populations and effects on founding rates: the case of financial intermediary institutions in turkey: 1986-2005

Yazar kurumları :
Başkent Üniversitesi1
Görüntülenme :
430
DOI :
Özet Türkçe :

In this study, the interactions among populations and the effects on founding rates are examined within the context of organizational ecology theory. Two populations, bank intermediary institutions and non-bank intermediary institutions, which perform the same activities in the financial market in Turkey, are selected. Each population’s density, the amount of their financial activities and the different time periods are taken as independent variables and the effects of these variables on founding rates are tested empirically. The results show that the population of bank intermediary institutions has a dominant effect on the population of non-bank intermediary institutions.

Özet İngilizce :

Çalışmada, popülasyonların etkileşimi ve kurulma oranlarına etkileri Örgütsel Ekoloji Kuramı bağlamında incelenmiştir. Bunun için, Türkiye sermaye piyasasında faaliyet gösteren banka kökenli olan ve olmayan aracı kurumlar seçilmiştir. Her popülasyonun yoğunluğu, finansal faaliyetlerin büyüklüğü ve farklı zaman dilimleri bağımsız değişken olarak ele alınmış ve kurulma oranlarına olan etkileri görgül olarak test edilmiştir. Sonuçlar, banka kökenli aracı kurumların banka kökenli olmayan aracı kurumlara baskın bir etkisinin olduğunu göstermiştir.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :