Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2008 , Cilt 9 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye’deki siyasi parti programlarında “demokrasi” kavramlaştırmaları:karşılaştırmalı perspektifle akp ve chp örnek olayı

Yazar kurumları :
İnönü Üniversitesi, İİBF, Kamu Yönetimi Bölümü1, Yakın Doğu Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü2
Görüntülenme :
468
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada Türk siyasal yaşamında rakip partiler konumunda olan ve bir taraftan kendisini "muhafazakar demokrat" olarak kimliklendiren Adalet ve Kalkınma Partisi ile diğer yanda kendisini "sosyal demokrat" olarak tanımlayan Cumhuriyet Halk Partisi'nin söylemsel1 düzeyde oluşturdukları demokrasi kavramlaştırmaları incelenmektedir. AKP ile CHP'nin demokrasi kavramına ilişkin söylemleri, esas itibarıyla söz konusu partilerin programları temel veri olarak alınmakta ve literatürdeki demokrasi kuramları çerçevesinde çözümlenmektedir.

Özet İngilizce :

This study discursively analyzes the conceptions of democracy of the AKP which identifies itself as "conservative democrat" and of the CHP which declares itself as "social democrat" in comparative perspective. Several models of democracy are taken into account so as to understand and analyze the notions of democracy of both parties. Setting out from the parties' programmes, the discourses of both parties are examined in terms of liberal, participatory, majoritarian, deliberative and radical democracy theories. In this context, both AKP and CHP both converge and diverge at the level of democratic discourse.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :