Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2010 , Cilt 11 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Sivas ilindeki ortaöğretim kurumlarının etkinliklerinin öğrenci başına düşen öğretmen ve derslik sayısı bakımından veri zarflama analizi ile ölçülmesi

Yazar kurumları :
Milli Prodüktivite Merkezi1, Gazi Üniv. Müh-Mimarlık Fak. Endüstri Müh.2
Görüntülenme :
311
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışma, Sivas ilinde bulunan 47 Ortaöğretim kurumunun eğitim etkinliklerini belirlemek amacıyla Veri Zarflama Analizi (VZA) tekniği kullanılarak okulların 2006-2007 eğitim dönemine ait ÖSS sınav sonuçları ışığında gerçekleştirilmiştir. Her bir okul için yapılan detaylı analizler sonucunda okul yönetimine, milli eğitim müdürlüğüne veya ilgili diğer makamlara okulların eğitim kalitesinin yükseltilebilmesi için olması gereken derslik ve öğretmen sayılarının belirlenmesine yardımcı olabilecek bilgiler ortaya konulmuştur.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

This study is performed to determine the efficiency in 47 secondary education establishments of Sivas by using DEA technique in the light of the 2006-2007 ÖSS results of the associated schools. By the result of all detailed analysis that is carried out for each school; the information brought into school administrators, local education authority or other related chairs will help to identify the numbers of required classrooms and teachers for increasing the quality of education.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :