Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2008 , Cilt 9 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Parasalcı görüşe göre türkiye’de ödemeler bilançosu dengesinin sağlanmasında otomatik denkleşme mekanizmalarının etkinliği

Yazar kurumları :
Pamukkale Üniversitesi, İİBF1
Görüntülenme :
252
DOI :
Özet Türkçe :

Ödemeler bilançosu dengesizlikleri bir çok ülkenin giderek artan bir sorunu haline gelmektedir. Özellikle döviz rezervleri yetersiz olan ülkelerin üstesinden gelmek zorunda olduğu ekonomik bir sorundur. Bir çok ülke, ekonomi politikaları ile bilanço dengesini sağlamaya çalışırken, bu durum, dengede olan değişkenlerin dengesizliklerine yol açmaktadır. Ancak, ekonominin piyasa işleyişi içerisinde diğer değişkenlerinde karşı çıkamayacağı bir istikrar yakalanır ise genel bir dengeye tekrar ulaşılacaktır. Bu denge de durağan ve uzun süreli bir denge olacaktır. Durağan dengeye ulaşmanın yolu ekonomide piyasa işleyişini bozmamaktır. Bu nedenle ekonomi kendi konjonktürü içerisinde piyasanın otomatik mekanizmaları ile dengeye gelmektedir.

Özet İngilizce :

Instabilities in the statement of payments are the growing problem of many countries; especially of the countries that have inadequate reserve of foreign currency, - these countries have to overcome this problem – . While many countries are trying to maintain the instability in the statements with economy policy, they cause imbalance of the macro variables that has proviously provided stability. Only if a permanency to which the other variables cannot object within the mechanism of market economy, a general balance will be reached again, and this balance will be stable and long-lasting. The way to reach a stable is not to spoil the mechanism of market economy. Therefore, within its own conjuncture, economy provides balance with automatic mechanisms of market.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :