Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2013 , Cilt 14 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Kadinin yaşam memnuniyetini belirleyen faktörler: adiyaman, isparta, kocaeli örneği

Yazar kurumları :
Prof. Dr., Sakarya Üniversitesi, İİBF, İktisat Bölümü, Sakarya1, Yrd. Doç. Dr., Adıyaman Üniversitesi İİBF, İktisat Bölümü, Adıyaman2
Görüntülenme :
380
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmanın amacı Türkiye’nin değişik kültürel yapıya, iklime ve gelişmişlik düzeylerine sahip üç ilinde(Adıyaman, Kocaeli ve Isparta) kadınların refah düzeyini belirleyen faktörlerin tespit edilmesidir. Çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK) tarafından hazırlanan yaşam memnuniyeti araştırmalarında da yararlanılarak 36 sorudan oluşan yeni bir anket hazırlanmış, kadının yaşam memnuniyeti refah göstergesi olarak kullanılmıştır. Çalışma 2912 örneklemden oluşmaktadır. Refahı belirleyen faktörler Logistik Regresyon yöntemiyle hem il bazında hem de bütün olarak analiz edilmiştir. Örneklem seti bir bütün olarak ele alındığında, sigorta güvencesinin sağlık masraflarını karşılama derecesi, sağlık durumu, doktora gitme sıklığı, kadının mutluluğu ve ülkenin sevilen özellikleri değişkenlerinin kadınların yaşam memnuniyetini pozitif yönde etkilediği ve sağlığa zararlı alışkanlıklara sahip olma, hastalandıktan sonra doktora gitme süresi, başka bir ülkede yaşama isteği değişkenlerinin kadınların yaşam memnuniyetini negatif yönde etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır.

Özet İngilizce :

The aim of this study is to analyze the factors that determine the level of welfare of the welfare of the women in the three cities of Turkey (Adıyaman, Isparta, Kocaeli) that have different climate, cultural structure and level of development. In this study, a new questionnaire consisting of 36 questions has been developed by the help of the life satisfaction surveys of TUIK and it has been used as an indicator of welfare. The study consists of 2912 samples. The factors that determine the welfare are analyzed by the Logistic Regression Method across both the city and the whole.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :