Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2011 , Cilt 12 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Evde yaşlı bakımı hizmetlerinde gönüllü olmanın gençlerin yaşamlarına katkısı

Yazar kurumları :
Ankara Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sosyal Hizmet Bölümü1, Ankara Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü2
Görüntülenme :
381
DOI :
Özet Türkçe :

Bu araştırma Ankara Büyükşehir Belediyesi "Yaşlılara Hizmet Merkezi"ne kayıtlı evde yalnız yaşayan yaşlılara yönelik alternatif bir bakım hizmeti modeli geliştirmek için gönüllü desteği oluşturmak; gençlerin yalnız yaşayan yaşlılara bakım hizmeti vermeye gönüllü olma durumlarına ilişkin tutumlarını ve bu hizmetlerde gönüllü olmanın yaşamlarına katkısına ilişkin değerlendirmelerini ortaya koyabilmek amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, yaşlılara bakım hizmeti vermeye gönüllü olan 117 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda evde yaşlı bakımı hizmetlerine katılmada gönüllü olmanın annenin öğrenim durumu, babanın öğrenim durumu ve ailedeki birey sayısı ile ilişkili olduğu; gençlerin yaşlı bakımı hizmeti vermeye gönüllü oldukları ve bu hizmetlerde gönüllü olmanın birey olarak kendilerine, ekip çalışmasına, meslek alanına, profesyonelliğe ve topluma katkı sağladığını düşündükleri belirlenmiştir.

Özet İngilizce :

This study is planned and carried out in order to create a volunteer support to improve an alternative care service model for elderly people who are living alone at their home and registered in "Care Center for Elderly People" founded by Ankara Metropolis Municipality and to reveal young peoples'attitudes related to their volunteer status to serving elderly care for them and evaluations regarding contribution of these voluntary services on their life. Sampling of study constitutes 117 university students who want to serve for elderly care voluntarily. The results of the study indicate that to be volunteer to participate in elderly care services at home is related to mother's educational status, father's educational status and family size. It is found that young people have volunteered to provide elder care services. And, they thought that participating in those services as volunteer contributes on themselves as individuals, team work, vocational field, professionalism, and society.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :