Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Coğrafi Bilimler Dergisi

Yıl 2009 , Cilt 7 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

şehir içi ikametgâh hareketliliğine kuramsal bir bakış

Yazar kurumları :
Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Cografya Fakültesi, Cografya Bölümü1, Usak Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Cografya Bölümü2
Görüntülenme :
428
DOI :
Özet Türkçe :

'Beseri sermaye yaklasımı' göç ya da ikametgâh hareketliligini, rasyonel karar vermenin ve faydayı en üst düzeye çıkarma sürecinin bir sonucu olarak görmektedir. Neo-klasik ekonomik bir çerçeve içinde ikametgâh hareketliligi, genellikle emek hareketi olarak tanımlanmaktadır. Rossi, ikametgâh hareketliliginin ailenin yasam döngüsü degisiklerine eslik eden ve aile bilesimi degisiklikleri nedeniyle ortaya çıkan konut ihtiyaçlarını karsılamak üzere gerçeklestirdigi düzenleme süreci oldugunu ileri sürmüstür. Göç ve hareketlilik arastırmalarında davranıssal yaklasıma ilgi, Wolpert'in göç kararında 'yer yararlılıgı' terimiyle kavramsallastırdıgı teorik bir yazısından sonra artmıstır. Bu terim Wolpert tarafından, bir yerin baska yerlere göre çekicilik veya iticiliklerinin bireysel degerlendirmesi seklinde tanımlanmıstır. Sosyoloji ve planlama içinde gelistirilen bir baska teorik çerçeve, hareketliligi ev veya bulundugu semtin özelliklerinden dogan memnuniyetsizligin bir sonucu olarak görmektedir. Memnuniyetsizlik yaklasımı literatürü, halen oturulan ikametgâh çevresinin, hane halkının ürettigi baskı veya memnuniyetsizlikle etkilesim halinde oldugu ve bu memnuniyetsizligin bazı esiklere ulastıgında hane halkının, ikametgâh hareketine yol açabilecek bir arama sürecine basladıgı üzerinde durmaktadır. Bu makale, göç, ikametgâh hareketliligi ve yeniden yerlesme hakkındaki literatürü gözden geçirmekte ve ikametgâh hareketliligi sürecini anlamak üzere baglamsal bir çerçeve sunmaktadır.

Özet İngilizce :

'Human capital approach', considers migration or residential mobility as the result of rational decision making and utility maximisation process. Within a neo-classical economic framework, mobility is described principally as labour movement. Rossi suggested that residential mobility is a process by which families adjust their housing to the housing needs that are generated by the shifts in family composition that accompany life cycle changes. In migration and mobility researches, the interest in the behavioural approach derives largely from a theorical paper by Wolpert, in which the decision to migrate was conceptualized in term of 'place utility'. As defined by Wolpert, the term refers to an individual's personal evaluation of the attractiveness or unattractiveness of a location relative to other locations. Another framework that developed in sociology and planning views mobility as an outcome of dissatisfaction with characteristics of the house or neighbourhood. In the literature on dissatisfaction approaches, the current residential environment interacts with the household to produce stress or dissatisfaction and when this dissatisfaction reaches some threshold the household then begins a search process that may lead to a residential move. This paper examines literature about migration, residential mobility, and relocation and presents a contextual framework for understanding the process of residential mobility.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :