Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Celal Bayar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi - CBUSOS

Yıl 2012 , Cilt 10 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye’de karapara ile mücadelede mali kurumların rolü

Yazar kurumları :
Celal Bayar Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Maliye Bölümü1, Celal Bayar Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu2
Görüntülenme :
450
DOI :
Özet Türkçe :

Bilişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler sonucu bireyler ve ülkeler arası ilişkilerin artmasıyla suç ve suç örgütleri de uluslararası bir nitelik kazanmıştır. Bu süreç karapara aklayıcılara da daha farklı araç ve imkanlar sunmuş ve onları sınır tanımaz hale getirmiştir. Karaparanın aklanmasında kurumlar ve ülkeler aracı olarak kullanılabilmektedir. Bu durum hem kurumlara, hem de ülkelere birçok olumsuzluklar getirebilmektedir. Ülkelerin ve kurumların ekonomik yapıları etkilenmekte, ekonomi üzerinde bir düzensizlik söz konusu olmaktadır.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

With the rapid improvements in information technologies and with increasing of the interpersonal and international connections, crime and crime organizations have gained an international character. This process has brought the different tools and opportunities to black money launderers. As a result of this, they became illimitable. In the laundering of black money, institutions and countries may be used as intermediary. This situation may bring lots of problems to institutions and countries. Economics of countries and institutions are being affected by these problems and there are disorders on the economy.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :