Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Celal Bayar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi - CBUSOS

Yıl 2013 , Cilt 11 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Kurumsal kaynak planlamasi sistemlerinin bulanik ahp ve bulanik moora yöntemleriyle seçimi: üretim sektöründe bir uygulama

Yazar kurumları :
Pamukkale Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Sermaye Piyasası Bölümü1, Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu2
Görüntülenme :
492
DOI :
Özet Türkçe :

KKP başarılarını etkileyen en önemli faktörlerden biri de yazılım seçimidir. Başarılı bir KKP projesini uygulamak için firma yapısına uygun doğru yazılımın seçilmesi gerekmektedir. Yanlış bir yazılım seçimi işletmelerde ciddi maliyet ve zaman kaybına neden olduğu gibi işletme faaliyetlerinin aksamasına da neden olmaktadır. Çalışmada üretim sektöründeki firmaların beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik en uygun yazılım seçimi için bulanık AHP(Analitik Hiyerarşi Prosesi) ve bulanık MOORA (Oran Analizi Temeline Dayalı Çok Amaçlı Optimizasyon) yöntemleri bir arada kullanılarak yöneticilere karar desteği sağlanması amaçlanmaktadır.

Özet İngilizce :

One of the most significant factors which affects the success of ERP implementation is to determine the proper software. To successfully implement an ERP project, it is a necessity to determine the proper software compatible with the structure of the enterprise. The implementation of an improper software causes a great amount of loss of funds and time as well as a disruption of activities. This study, through the usage of fuzzy AHP (Analytic Hierarchy Process) and fuzzy MOORA (multi-objective optimization on the basis of ratio analysis) methods, aims to suggest some solutions on determining the most proper software based on the expectations and needs of  enterprises active in manufacturing sector.

Within the study, Fuzzy AHP and fuzzy MOORA methods are used to determine the most proper ERP software for manufacturing sector. Within this context, as the first step the factors whose reliability has been tested in the literature have been determined and then a survey has been conducted on the decision-makers. With Decision support has been provided for the executives with the decision matrix formed in accordance with executives’ opinions, by using fuzzy AHP method to determine the criteria weight and fuzzy MOORA method to evaluate the alternatives.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :