Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Celal Bayar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi - CBUSOS

Yıl 2011 , Cilt 9 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Byzantine empress evdokia makrembolitissa copper folles of konstantine x doukas from kuva-yi milliye museum and manisa museum

Yazar kurumları :
Celal Bayar Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü1
Görüntülenme :
490
DOI :
Özet Türkçe :

Emperor Konstantinos X Doukas was depicted with his wife, empress Evdokia Makrembolitissa on his copper coins which were struck on between 1059 to 1076 and classified in Folles, Class 1. This group of copper coins are rare examples of Byzantine coinage with the depiction of empress. Furthermore, Folles, Class 1 are interesting and special examples with a depiction of empress on left hand side from the spectator's point of view which was very unusual hierarchical order in Byzantine coin iconography. In this paper, coins selected from Kuva-yi Milliye Museum and Manisa Museum and these unusual copper coins will be introduced.

Özet İngilizce :

İmparator X. Konstantinos Doukas (1059-1067) döneminde basılan bakır sikke birimi Folles, Sınıf 1 sikkelerinin arka yüzünde imparator, karısı Evdokia Makrembolitissa ile beraber tasvir edilmiştir. Bu sikke grubu Bizans sikke ikonografisinde sık kullanılmayan bir tip olan imparatoriçe tasvirlerine güzel bir örnek olmasının yanı sıra, imparatoriçenin sikkenin sol tarafında yer alması ise Bizans sikke tasvir hiyerarşi düzenine uymaması bakımından da ender örnekler arasında yer almaktadır. Kuva-yi Milliye Müzesi ve Manisa Müzesi sikke seksiyonlarından seçilen sikke örnekleri ile bu ilginç bakır sikke grubu tanıtılacaktır.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :