Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Celal Bayar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi - CBUSOS

Yıl 2013 , Cilt 11 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Alevi - bektaşi âşık edebiyatı geleneği ile bu gelenek içinde az bilinen şair kul himmet’in hayatı ve şiirleri üzerine bir çalışma

Yazar kurumları :
Celal Bayar Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Türkçe Öğretmenliği Bölümü1
Görüntülenme :
512
DOI :
Özet Türkçe :

Alevî- Bektâşî edebiyatının önemli şairlerinden Kul Himmet üzerine yapılan bu makalede, bu geleneğin genel yapısı ile şairin yaşadığı 16 ve 17. Yüzyıldaki gelişmeler ortaya konmuştur. Ayrıca yapılan çeşitli derlemelerle ortaya çıkartılan şiirleriyle cönklerde bulunan şiirlerini bir arada değerlendirip Kul Himmet'in hayatına dair bilgileri açığa çıkararak şairimizin daha iyi tanınmasının sağlanması amaçlanmıştır.

Özet İngilizce :

In this article, which is about Kul Himmet, who is one of the major poets of Alevi-Bektaşi Literature, the main structure of the aforementioned literature and the developments in the 16th and the 17th century in which the poet lived, has been attested. Moreoever, this article aims to examine the poet's poems which are included in different compilations as wells as his buglosses and to contend certain facts about his life in order to contribute to the recognition of the poet.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :