Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Çalışma ve Toplum

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 35

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Işyerinde damgalama ve ayrımcılık faktörü olarak hiv/aids

Yazar kurumları :
Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü1, Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu2
Görüntülenme :
368
DOI :
Özet Türkçe :

Damgalama ve ayrımcılık HIV/AIDS'le yaşayan insanların hayat kalitelerini olumsuz yönde etkileyen iki önemli kavramdır. HIV/AIDS'le yaşayan insanların, sadece belirli alanlarda değil bir bütün olarak tüm yaşam alanlarında karşılaştıkları bir sorun olan damgalama ve ayrımcılığın en fazla hissedildiği yerlerden biri işyerleridir. Kişilerin biyolojik ve toplumsal anlamda kendilerini yeniden üretebilmeleri için ihtiyaç duydukları gelirin en önemli kaynaklarından biri olan ücretli çalışmanın, damgalama ve ayrımcılık yoluyla engellenmesi, HIV/AIDS gibi kronik bir sağlık sorunuyla yaşamlarını sürdüren insanların sağlıkları üzerinde de olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu çalışmada işyerinde HIV/AIDS'le yaşayan insanlara yönelik damgalama ve ayrımcılığın ne şekilde ortaya çıktığı ve bunun HIV/AIDS'le yaşayan insanlar üzerinde ne gibi etkileri olduğu ele alınacaktır.

Özet İngilizce :

Stigmatization and discrimination are the two important concepts that negatively affect people who have to live with HIV/AIDS. Workplaces are one of the many places where people who live with HIV/AIDS meet with stigmatization and discrimination which are felt by them not only in some specific places, but also in every stage and field of their lives. One of the most important resources of income by which individuals continue their lives both biologically and socially and recreate themselves is gainful occupation. But professional lives of individuals, who have HIV/AIDS which is a chronic health problem, are prevented through stigmatization and discrimination. This prevention also affects health of these individuals negatively. In this study, the questions of in what way the stigmatization and discrimination of individuals with HIV/AIDS emerge, and what kind of effects they have on these individuals, will be analyzed.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :