Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Çağdaş Türkiye Tarihi Araştırmaları Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 12 , Sayı 24

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Arşiv belgelerine göre, ikinci dünya savaşı’nda izmir ve trakya’nın savunmasına yönelik türk- ingiliz heyetlerinin görüşmeleri ve alınan önlemler

Yazarlar :
Yazar kurumları :
A1
Görüntülenme :
305
DOI :
Özet Türkçe :

İkinci Dünya Savaşı'nın başlaması ile birlikte Türkiye'nin savunması ve korunmasına yönelik birçok karar alınmıştır. Özellikle İngiltere ile imzalanan ikili askerî anlaşmalar neticesinde tehdit boyutu artmış olan Türk toprakları, stratejik öneme sahiptir. Bölgesel olarak Trakya, boğazlar ve başta İzmir olmak üzere Ege kıyılarında özel savunma tedbirleri almayı zorunlu kılan gelişmeler üzerine İngiltere ile işbirliğine gidilmiştir. Bu bölgelerde kara, deniz ve hava gücüne yönelik çalışmalar hızlandırılmış ve olası saldırılara karşı önlemler alınmıştır. İzmir ve Trakya'da tahkimat artırılmış ve buraların savunması esas alınmıştır. Bu makale, Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Daire Başkanlığı arşivinde yer alan İkinci Dünya Savaşı'na ait belgelerin tasnif edilmesi ve belgelerin araştırmacıların çalışmalarına açılması neticesinde ele alınmış ve hazırlanmıştır.

Özet İngilizce :

With the onset of World War Two, many decisions were taken for defence and protection of Turkey. Turkish lands whose threat dimension increased as a result of bilateral military agreements signed with Britain especially has strategic importance. Upon the developments which necessitate taking special defence measures in Thrace, straits and notably İzmir regionally, it was launched to cooperation with Britain. The studies towards land, sea and air force were accelerated and measures against possible raids were taken. This paper is handled and prepared in consequence of the classification of the documents related to World War Two in the archive of General Staff, Department of Military History and Strategic Survey and the opening to studies of researchers of the documents whose confidentiality is abolished.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :