Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2003 , Cilt , Sayı 10

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Birinci dünya savaşı yıllarında 1907 tarihli lahey sözleşmelerine aykırı davranan itilaf devletlerine karşı osmanlı devleti'nin aldığı bazı önlemler

Yazar kurumları :
Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü1
Görüntülenme :
440
DOI :
Özet Türkçe :

Race and slavery in Islamic societies has been one of the most neglected issues in the historiography of the Middle East for many years. Bernard Lewis, a distinguished scholar of the Middle East, has dealt with the issue by writing a book Race and Slavery in the Middle East This paper is going to examine the subject of race and slavery in general sense according to his assertions in this book and his critics in the reviews of the book.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

İslam toplumlarında Irk ve Kölelik uzun yıllar boyunca ihmal edilmiş bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Belki de ilk defa, seçkin bir Ortadoğu tarihçisi ve Oryantalist olan Bernard Lewis yazdığı Race and Slavery in the Middle East kitabında konuyla derinlemesine ilgilenmiş ve bu alandaki çalışmalara öncülük etmiştir. Bu makalede Bernard Lewis'in Islam toplumlarında ırk ve kölelik konularını nasıl ele aldığı, hangi iddiaları ileri sürdüğü ve hangi kaynakları kullandığı kritik bir gözle incelenmeye çalışılacaktır.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :