Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2007 , Cilt , Sayı 18

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Balıkesir ve çevresinde geleneksel kadın giysisi “ferace” hakkında etnoğrafik bir araştırma

Yazar kurumları :
Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Türk Dili Ve Edebiyatı Eğitimi1, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü2
Görüntülenme :
506
DOI :
Özet Türkçe :

Arastırmanın Temelleri: Balıkesir ve çevre köylerinde yapılmıs olan etnografik arastırmalar. Arastırmanın Amacı: Balıkesir ve çevre köylerinde yasayan kadınlar tarafından halen giyilmekte olan geleneksel giysi feraceyi tanıtmak. Veri Kaynakları: Balıkesir merkez, Aslantepecik, Atköy, Kurtdere ve Aysebacı köylerinde yasayan kadınlarla yapılan görüsmeler ve giyim kültürü ile ilgili yazılı kaynaklar. Ana Tartısma: Geleneksel kadın giysisi ferace geçmisten günümüze kadar degisikliklere ugramıs mıdır? Sonuçlar: Osmanlıdan beri Türk giyim kültürünün önemli bir parçası olan ferace, geçmisten bugüne kadar çesitli degisikliklere ugramasına ragmen, bugün halen Balıkesir ve çevre köylerde varlıgını sürdürmektedir. Ancak kullanımının gün geçtikçe azaldıgı tespit edilmistir.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

Bases Of Research: Ethnographic researches done in the center of Balıkesir and some villages of the city. Purpose Of The Research: It aims to introduce traditional attire named ferace worn by women living in Balıkesir region. Resources Of Data: Interviews with women living in the center of Balikesir and in the villages Aslantepecik, Atköy, Kurtdere and Aysebacı; and written sources about clothing. Maın Dıscussıon: Has the traditional women attire named ferace changed since past? Conclusıons: Although ferace, part of Turkish culture since Ottomans, has encountered varies modifications from past to present, it still continues its existence in Balıkesir and in some villages of the city. However, its usage has been diminishing today.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :