Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 1998 , Cilt , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

1916 yılında itilaf devletleri savaş gemileri tarafından ege ve akdeniz sahillerindeki bazı yerleşim merkezlerine çıkarılan asker ve rum eşkiyasının yolaçtığı zararlar

Yazarlar :
Yazar kurumları :
BAÜ Necatibey Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü1
Görüntülenme :
441
DOI :
Özet Türkçe :

Savaşlarda savunmasız sivil yerleşim merkezlerine saldırılar düzenlenmesi, uluslararası bir çok sözleşme ile yasaklanmıştır. 1856 tarihli Paris sözleşmesi ile korsanlık yasaklanmış, 1907 tarihli Lahey Sözleşmesi ile de askeri işgal halinde insan ve aile haklarına, bireylerin yaşamlarına, özel mülkiyete, dini kanaatler ve ayinlere saygı gösterilmesi, yağmanın yasaklanması kararlaştrnlmışür. Bu sözleşmelere rağmen 1916 yılında İtilâf devletleri'ne ait bazı savaş gemileri, Antalya Kale Nahiyesi ve sahil köyleri, Kekova Adası, Marmaris Kazası Fenak Karyesi, Çanakkale'nin Ayvacık Kazası'na bağlı köylerine asker ve eşkiya çıkarmıştır. Köylere çıkarılan asker ve eşkiya pek çok sivil öldürmüş, yaralamış ve esir götürmüş, mallarını ve eşyalarını de yağmalamıştır.

Özet İngilizce :

Attacks into undefensıve civilian settlements during wars are prohibited by several international treatments. Piracy was prohibited in Paris Treatment and prohibitions for the respects of human and family rights, individual lives and property rights, religious conviction and rite, and lobting during military occupation were brought about by La Haye Treatment in 1907. In spite of all these, a lot of soldiers and brigands were landed into Kale subdistrict and coastal villages of Antalya, Marmaris, Fenak and several villages of Ayvacık in Çanakkale by war ships of the Allies. The soldiers killed, injured and enslaved many peasants and looted their goods and properties.

Anahtar kelimeler :

,

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :