Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Avrasya Strateji

Yıl 2013 , Cilt 2 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye-amerika birleşik devletleri-irak ilişkileri: bermuda şeytan üçgeni – 2000 - 2007 dönemi boyunca kuzey irak, jeopolitik ve pkk

Yazar kurumları :
Çankırı Karatekin Üniversitesi, İİBF, Uluslararası İlişkiler Bölümü1
Görüntülenme :
490
DOI :
Özet Türkçe :

Soğuk Savaş sonrası dönemde Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Körfez bölgesindeki güç dengesini kendi lehine çevirmek ve bölgeyi kontrol etmek istemiştir. Türkiye ve ABD bölge politikaları 1 Mart Tezkeresine kadar paralellik göstermiştir. Tezkereden sonra ise özellikle Kuzey Irak'a yönelik Türkiye ve ABD politikalarında belirgin bir ayrışma mevcuttur. Bölgede bir Kürt Devleti oluşumu Türkiye tarafından engellenmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada Kuzey Irak'taki yapılanma ve gelecekte alabileceği şekle yönelik ABD'nin genel olarak Ortadoğu ve özelde Irak'a yönelik dış politika yaklaşımları incelemeye tabi tutulmuştur. 2000-2007 arası dönemdeki Türkiye, ABD ve Irak ilişkileri realist ve jeopolitik yaklaşımlar çerçevesinde analiz edilmiştir. Türk dış politikası Kuzey Irak ve PKK çerçevesinde incelenmiştir.

Özet İngilizce :

The USA has been aimed to control the Gulf region completely and change the balance of power in the Gulf region in his favour in the post-Cold War era. The Turkish and American policies of the region have showed a parallelism up until the 1 March Discharge. But after the discharge, the policies of Turkey and the USA have begun to be separated in regards to the North Iraq. The emergence of a Kurdish state in the region have been tried to be obstructed by Turkey. In this study, the American policies with regard to the structuring in Northern Iraq and its possible future form eventually have been examined in the framework of the USA's Middle East politics in general and the USA's Iraq politics in particular. Turkey, USA and Iraq relations have been analyzed within realist and geopolitics perspectives during 2000- 2007 period. Turkey's foreign policy in regards to the Northern Iraq and the PKK are investigated.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :