Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Yolu

Yıl 2011 , Cilt 12 , Sayı 48

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Atatürk’ün yazdığı “taktik meselenin çözümü ve emirlerin yazılmasına ilişkin öğütler” adlı eserin, onun liderlik özellikleri açısından analizi

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Genelkurmay ATASE Daire Başkanlığı1
Görüntülenme :
712
DOI :
Özet Türkçe :

Mustafa Kemal Atatürk'ün liderlik özellikleri onun öğrencilik yıllarından itibaren elde ettiği kazanımlar ile ortaya çıkmıştır. Okuduğu kitaplar ve yazdığı eserlerde bunu görmek mümkündür. Özellikle askerî konularda yazdığı eserler onun liderlik vasıflarının en belirgin göstergeleridir. Bu eserler incelendiğinde, kendisinin her alanda sahip olduğu ve uygulamalarına yansıttığı temel değerleri görüyoruz. İşte Onun, 1916 yılında kaleme aldığı "Taktik Meselenin Çözümü ve Emirlerin Yazılmasına İlişkin Öğütler" adlı eser de bunlardan bir tanesidir. Eserde onun olaylara yaklaşımı, tahlili ve nasıl sonuca vardığını görmekteyiz. Lider bir kişide bulunan ve eserde ortaya konulan bir çok özellik Onun kişiliğine etki etmiş ve ileriki yıllarda gerek askerî ve gerekse siyasi hayatına yansımıştır.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

Mustafa Kemal Atatürk's leadership properties emerged owing to the qualities he had obtained since the begining of the school years. It is possible to understand this truth by taking a glance to the books he read and masterpieces he wrote. The masterpieces he wrote particulary in military matters are the best indicators of his leadership qualities. When those masterpieces are scrutnized, the basic virtues he has in every field and those he reflects to his applications are easily detected. The masterpiece he wrote in 1916 named "The Advices to Solve the Tactical Problems and to Write Decrees" is one of those masterpieces. In the masterpiece, we comphrehend the way he approaches, analyses and concludes the events. Many leadership qualities put forward in this masterpiece affected his personality and transformed his military and political career.

Anahtar kelimeler :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :