Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi

Yıl 2010 , Cilt , Sayı 44

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Xix. yüzyılın ii. yarısında ordu kazası ile çevresinde trabzon salnamelerine göre müslüman ve gayrimüslimler açısından sayılarla eğitim-öğretim

Yazar kurumları :
Erzincan Üniversitesi1, A2
Görüntülenme :
568
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada Ordu Kazası’nın 1869-1903 yılları arasındaki eğitim durumu genel olarak ele alınmıştır. Bu dönemde Ordu kaza merkezi; Perşembe, Bolaman, Ulubey ve Aybastı nahiyeleri Trabzon merkez sancağına bağlı olarak idare edilmektedir. Ünye, Fatsa kazaları ve Karakuş Nahiyesi ise Canik Sancağı’na bağlıdır. Çalışmada daha çok Trabzon Vilayet Salnameleri’nden yararlanılmıştır. Yerleşim yeri bilgileri ise yıl sırasına göre verilmiştir.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

In this study, the educational state of Ordu Borough has been hondled in general between the years 1869-1903. In this period, the centre of Ordu Borough, the sub-districts of Perşembe, Bolaman, Ulubey and Aybastı were administrated subject to the central sanjak of Trabzon, while the districts of Ünye, Fatsa and sub-district of Karakuş were subject to the sanjak of Canik. In the study, the annuals of the province of Trabzon has mainly been used. The information of settlements, however, has been given in chronological order.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :