Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi

Yıl 2011 , Cilt , Sayı 46

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Ii. dünya savaşı sırasında türkiye’nin yunanistan’a kurtuluş ve dumlupınar vapurları ile gönderdiği insani yardımlar

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Nevşehir Üniversitesi Rektörlüğü, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi1, Ardahan Üniversitesi, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü2
Görüntülenme :
439
DOI :
Özet Türkçe :

II. Dünya Savaşı sırasında Almanya ve İtalya tarafından işgal edilen Yunanistan'da büyük bir açlık ve sefalet ortaya çıktı. Savaşın yarattığı ortam nedeniyle gıda maddelerine olan talep artarken üretim ve ithalat ise azaldı. Bu durum Yunanistan'da kıtlığa sebep oldu. Yüz binlerce insanın açlık ve salgın hastalıklardan öldüğü bu dönem de Yunanistan'a dostluk elini uzatan ülke Türkiye oldu. Yunanistan'daki kıtlık probleminin aşılması için Türkiye'den gönderilen gıda maddeleri halkın beslenmesi ve hayatta kalması noktasında önemli katkı sağladı. Türkiye'den Yunanistan'a fasulye, nohut, zeytin, balık, incir, yumurta gibi çeşitli gıda maddeleri gönderiliyordu. Türkiye'den Yunanistan'a gönderilen yardımların sembolü Kurtuluş Vapuru oldu. Kurtuluş Vapuru Yunanistan'a sadece gıda maddesi değil aynı zaman da umut taşıyordu. Kurtuluş Vapuru altıncı seferi için Yunanistan'a giderken yoğun fırtınada battı. Bu durum Türkiye'nin Yunanistan'a gönderdiği yardımları durdurmasına sebep olmadı. Türkiye hemen Dumlupınar Vapuru'nu kiralayarak Yunanistan'a yaptığı yardımları kaldığı yerden devam ettirdi. Bu dönemde Türkiye'nin gönderdiği yardımlarda herhangi bir etnik grup diğerinden ayrılmadı. Bu sırada Yunanlılarla birlikte, İngiliz, Yugoslav, Ermeni ve başka etnik gruplara değişik miktarlarda yardımlar gönderildi. Gönderilen yardımlar göz önüne alındığında farklı meslek gruplarının da Yunanistan'daki meslektaşlarına değişik miktarlarda yardımda bulundukları görülmektedir.

Özet İngilizce :

A great hunger and misery turned out in Greece which was occupied by Germany and Italy during World War II. While the demand for food increased, the imports declined because of the conditions created by the war. This situation led to famine in Greece. During this period in wich people died of hunger and epidemic diseases, Turkey helped Greece. In order to overcome the famine in Greece, the food sent from Turkey made a significant contribution to people's survival in Greece. Various food items such as eggs, beans, chickpeas, olives, fish, figs were sent to Greece from Turkey. The symbol of the aids sent to Greece from Turkey was Kurtulus Steamer. She carried not only food to Greece but also hope. Kurtulus Steamer sank in her sixth voyage to Greece in a strong storm. This situation didn't stop the aids from Turkey to Greece. Turkey, immediately rented Dumlupınar Steamer to continue sending the aids. In this period, any ethnic group was not discriminated fort he aids sent by Turkey. Meanwhile, besides the Greeks, different amounts of aid sent to other ethnic groups, such as British, Yugoslav, Armenian etc. Given the aids to Greece, it is seen that many different professional groups sent various amount of aids to their collegues in Greece.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :