Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi

Yıl 2011 , Cilt , Sayı 45

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Halkevleri (1932’den 1951’e)

Yazar kurumları :
Atatürk Üniversitesi, Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi, Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü, Tarih Eğitimi Anabilim Dalı1
Görüntülenme :
531
DOI :
Özet Türkçe :

Bu arastırmanın amacı 1932 yılında kurulan ve islevsel olarak büyük isler basarmıs olan Halkevlerinin önemini ortaya koymaktır. Dönemin sartları içerisinde hem halk hem de devlet için hizmet etmis olan Halkevleri çesitli kaynaklardan da yararlanılarak incelenmeye çalısılmıstır. Çalısmada Halkevlerinin açılıs yılı olan 1932 yılından baslayarak kapanıs tarihi olan 1951 yılına kadar geçen dönemde Halkevlerinin yaptığı faaliyetler ve halk eğitimindeki rolü ortaya koyulmaya çalısılmıstır. Çalısma sonucunda Halkevlerinin hem eğitim açısından hem de toplumu bütünlestirme ve demokratiklesme açısından önemli hizmetlerde bulunduğu tespit edilmistir. Ancak CHF ile olan yakınlığı nedeni ile çok partili dönemde kapatılmaya mahkûm olmustur.

Özet İngilizce :

The aim of this study is to point out the importance of the people’s houses which were established in 1932 and functionally succeeded great accomplishments. People’s houses which served for both public and state under the circumstances of the age were analyzed by benefiting from various sources. In the study, the activities that people’s houses performed from 1932 which is the establishment year of them to 1951 which is the closing year of them and their important role on public education. As a result of the study, it was determined that people’s houses served to a great extent in terms of both democratizing and unifying society and education. But they were condemned to be closed because of its fondness of CHF.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :