Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2010 , Cilt 14 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Uberlegungen zur lebenssinnlosigkeit in kurzgeschichten ‘ist es eine komödie ist es eine tragödie?’ von thomas bernhard und ‘die oper auf der strasse’ von sabahattin kudret aksal

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Atatürk üniversitesi 1
Görüntülenme :
372
DOI :
Özet Türkçe :

In the last years caused it to perceive thanks to global that boundaries between science- branches like literature, culture and politics were abolished. global caused endless extention in relations between humans. In this connection contemporary human reached a modern perception form, wich gone in parallelism each other. Therefore I taked up the similar things and psychological problems in short stories ‘Ist Es Eine Komödie Ist Es Eine Tragödie? of Thomas Bernhard and ‘Die Oper auf der Strasse’ (Sokaktaki Opera) of Sebahattin Kudret Aksal. The aim of this study is absurd sides of life of stories to bring to light.

Özet İngilizce :

Son yıllarda, globalleşme sürecine paralel olarak edebiyat, kültür, politika vd. gibi alanlar arasında sınırların kalktığına tanık oluyoruz. Bu süreç, insanlar arası ilişkilerde de bitimsiz bir genişlemeye yol açmış bulunmaktadır. Bu bağlamda çağdaş insan, modern anlamda yeni bir alımlama biçimi edinmiştir kendine. Bu alımlamaya bağlı olarak gelişen yeni çözümleme yaklaşımları yazınsal ürünlerde de kendini hissettirmiş ve çağ insanına kültürler arası ilişkilendirmelerde yeni bir algı biçimi armağan etmiştir. Bu yüzden, global etkileşimin bir uzantısı olarak Tkomas Bernhard’ın ‘Ist Es Eine Komödie Ist Es Eine Tragödie’ adlı öyküsüyle SabahattinKudret Aksal’ın ‘Sokaktaki Opera’ (Oper auf der Strasse) adlı öyküsünde anormalliklere dayalı psikososyal sorunları ortak çizgilerde ele alıp irdelemeye çalıştım.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :