Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2011 , Cilt 15 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Satınalma alternatiflerinin çok değişkenli istatistiksel yöntemlerle belirlenmesi: keskin nişancı tüfekleri üzerine bir uygulama

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Kara Harp Okulu Sistem Yönetim Bilimleri Bölümü1
Görüntülenme :
448
DOI :
Özet Türkçe :

Ürün çeşitliliğinin artması ile birlikte satın alma yönetiminde kaynak belirleme çalışmaları önemli bir yer tutmaktadır. Zira ürünlerin çok çeşitli olması, temel ihtiyaç duyulan kriterlerde bile birçok firma ve ürün alternatifinin olması, doğru tedarikçinin belirlenmesini güçleştirmektedir. Bu çalışmanın amacı satın alma yönetiminde tedarikçilerin belirlenmesinden önce hangi alternatif ürünlerin sabit bir değişken ışığında karşılaştırılabilir olduğunun çok değişkenli istatistik yöntemler kullanılarak tespit edilmesidir. Çalışmada uygulama olarak keskin nişancı tüfeği seçimi konusu işlenmiştir. 13 ülkeye ait 25 tüfek performans değerlerine bağlı olarak incelenmiştir. Yapılan analiz ile aynı çapa sahip tüfeklerin dört değişkene bağlı olarak incelenmesinde iki ana grup oluştuğu gözlenmiştir. Sonuçta elde edilen bulgular ışığında satın alma yönetiminde tedarikçi seçimine kadar süreç için kavramsal bir model önerilmiştir.

Özet İngilizce :

Source determining applications loom large in purchasing management with increase in product variety. Because it is a wide variety of products, a lot of company and product alternatives even in the basic criteria needed to be, makes it difficult to identify the right suppliers. The purpose of this study was the before supplier selection process in purchasing management which of the alternative products can be compared in the light of a constant variable by using multivariate statistical methods. As an application Selection of sniper rifle is used. 25 sniper rifles, belonging to the 13 countries, are examined on performance values. The analysis of sniper rifles with the same caliber has demonstrated that two main groups were observed upto the analysis of four different variables. Finally in light of the findings, before selecting suppliers in purchasing management a conceptual process model is proposed.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :