Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2010 , Cilt 14 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Orhan pamuk’un benim adım kırmızı romanında renk metaforu

Yazar kurumları :
Kafkas Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi1, Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi2
Görüntülenme :
510
DOI :
Özet Türkçe :

Postmodernist yazarlardan Orhan Pamuk, ülkemizde bazen eleştirilere maruz kalmış, bazen de övgülere mazhar olmuştur. Ama o, bütün bunları bir yana bırakarak, yayımladığı eserleriyle farklılığını daha çok hissettirmeye başlamış ve Nobel Edebiyat ödülünü almıştır. “Benim Adım Kırmızı” romanında edebi sanatlar açısından renk metaforu nasıl kullanılmaktadır sorusuna, eserden yola çıkarak cevaplar bulmayı denediğimiz bu çalışmada; Türkiye’de yayınlandığı dönemde çok ses getiren bu eserin anlaşılmasında önemli bir öğe olan renklere odaklanıp, bir metafor olarak yorumlamaya çalışacağız.

Özet İngilizce :

Orhan Pamuk, one of the postmodernist writers, has faced with some criticism while he has been praised. However, leaving them all aside, Orhan Pamuk has started to make his difference with his publications and was awarded with 2006 Nobel Literary Prize. In the study that we try to fi nd answers by taking the novel as a basis for the guestion how the color metaphor is used in terms of literary terms in the novel, Benim Adım Kırmızı, we will try to comment on the “the colors” as a metaphor by focusing on them as signifi cant elements in understanding the sensational novel in the period that it is published in Turkey.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :