Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2010 , Cilt 14 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Not the mad woman in the attic but the cultural critique: understanding the organic writing of sylvia plath through the bell jar

Yazar kurumları :
Dokuz Eylül University Department of English Language1
Görüntülenme :
449
DOI :
Özet Türkçe :

This study analyzes the organic form of writing of Sylvia Plath that has been ignored by most of the Plath scholars. Although Plath achieved and maintained a unique and evolving style both in her poetry and prose, this unique style has been read under the misleading light of Plath’s biography retold by different Plath scholars. Putting The Bell Jar at the center of the reading process, this study focuses on how Plath built an organic form of writing and also how it has been attempted by the establishment by some literary critics to remove all political connections from her entire body of work.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

Bu çalışma Sylvia Plath’in pek çok araştırmacı tarafından gözardı edilen organik yazma biçimini incelemektedir. Plath’in gerek şiirlerinde gerekse kısa öyküleri ve romanında geliştimiş olduğu yenilikçi yazma biçimi bitmek tükenmek bilmeyen yanlı otobiografiler ve bu otobiografilerin ışığında gelişen okuma biçimleri arasında kaybolmuştur. Karanlıkta kalan bu yazma biçimi ise Plath’in eserlerinin incelenmesinde Surça Fanus’un merkeze alınması ile açığa çıkarılmaktadır. Plath’in organik yazma biçiminin incelenmesi sadece eserlerine yeni bir bakış açısı getirmekle kalmayıp aynı zamanda Plasth’in reddedilen politik söyleminin var olduğunun ortaya çıkarılması açısından da önemlidir.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :