Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2008 , Cilt 12 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Kobilerin genel sorunları ve düşünülen çözüm önerileri üzerine erzurum’da bir uygulama

Yazar kurumları :
Atatürk Üniversitesi Erzurum MYO Bilgisayar Teknolojisi Ve Programlama Bölümü1, Atatürk Üniversitesi Erzurum MYO İ.İ.B.F2
Görüntülenme :
476
DOI :
Özet Türkçe :

Küçük ve orta boy isletmeler (KOBİ’ler) tüm ekonomilerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Günümüz kosulları KOBİ’lerin gelisim ve değisime ayak uydurmalarını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle KOBİ’lerin sorunlarının bilinmesi ve çözüm önerilerinin gelistirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalısmada Erzurum organize sanayi bölgesinde imalat ve pazarlama alanında faaliyet gösteren KOBİ’lerin sorunlarının tespiti ve çözüm önerilerin olusturulmasına yönelik anket çalısması yapılmıstır. Çalısma sonucunda sorunların genelde finansman ve yönetim kaynaklı olduğu saptanmıs, bu sorunların çözümü için birçok öneri gelistirilmis ve özellikle profesyonel yönetici çalıstırmanın ve uygun finansman desteği sağlanmasının önemi vurgulanmıstır.

Özet İngilizce :

Small and medium-sized enterprises (SMEs) are the most important elements of all economics. Our present day’s conditions require keeping pace with the change and development of SMEs. So, it is necessary to know the problems of SMEs and to put forward the improvement of solution advices. In this study, we carried out surveys dealing with the determination of problems of SMEs involving in the field of manufacturing and marketing in Erzurum Organization Industry Region, and forming solution advices. In the result of the study, it was found out that the problems originated from the management and financial and a lot of suggestions for solving these problems have been suggested, and it has been emphasized that especially professional managers should be employed and that suitable finance support should be provided.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :