Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2011 , Cilt 15 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Keklik şelalesi (sarıkamış/kars) doğal çevre özellikleri ve beşeri ekonomik potansiyeli

Yazar kurumları :
Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü1, Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Anabilimdalı2
Görüntülenme :
644
DOI :
Özet Türkçe :

Keklik şelalesi Sarıkamış ilçe merkezinin (Kars) yaklaşık olarak 7 km güneydoğusunda, Kars-Erzurum karayolu yakınında; Keklik Vadisi Kuzey girişinde bulunmaktadır. Kese Dağı (2599m) ve Cıbıl Tepe (2634m) mevkilerinden gelen sularla beslenen şelale, WWD (The World Waterfall Database) değerlendirmesine göre Plunge, Vertical (Dikey), Slot(Anahtar Deliği) şelale özelliklerini göstermektedir. Şelale ilginç ve fazla rastlanmayan hidrojeolojik oluşumu ile önemli bir doğa harikası olup, sürdürülebilir doğal yaşama uygun rekreasyonel düzenlemelerle beşeri ve ekonomik olarak kalkınmada geri kalmış Kars coğrafyasına önemli katkı sağlayabilir ve bu coğrafya için önemli bir çekicilik unsuru olabilir.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

Keklik waterfall is located on the entrance of Keklik valley which takes place approximately seven kilometers southeast of Sarıkamış County Town, near to Kars- Erzurum highway. It is nourished with the water coming from Kese Dağ (2599m) and Cıbıl Tepe (2634m) location. According to WWD (The World Waterfall Database) it displays Plunge,Vertical or Slot waterfall characteristics. Its easy access as well as its interesting and unusual hydro geological formation makes it a natural wonder. The waterfall will attract many people and it will provide a number of contribution to Kars region.

Anahtar kelimeler :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :