Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2009 , Cilt 13 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Işçilik giderlerinde atil kapasitenin durumu ve muhasebeleştirilmesi

Yazar kurumları :
Atatürk Üniversitesi Pasinler Meslek Yüksek Okulu1, Sinop Üniversitesi Gerze Meslek Yüksek Okulu2, Atatürk Üniversitesi Oltu Meslek Yüksek Okulu3
Görüntülenme :
412
DOI :
Özet Türkçe :

İmalat işletmelerinde üretilen mamul maliyetinin doğru ve gerçek olarak belirlenmesi işletmenin amaçlarına ulaşıp devamlılığını sağlaması açısından son derece önemlidir. Bu anlamda atıl zamanda oluşan işçilik maliyetlerinin ayrıntılı tespit edilebilmesi işletme için önemli konulardan birisidir. Atıl zaman işçilik maliyetlerinin hangileri işçilik maliyetlerine, hangileri genel üretim maliyetlerine ve hangilerinin dönem giderine aktarılacağı konusu bir sorun teşkil etmektedir. Bu çalışmadaki amacımız, işletmenin elinde olan veya olmayan sebeplerden ötürü ortaya çıkan bu işçilik maliyetlerinin nasıl sınıflandırılması ve kaydedilmesi gerektiğine dair bu konuda literatürde yer alan farklı görüşleri ortaya koyarak, işletmelerin bu konudaki uygulamalarına katkı sağlamaktır.

Özet İngilizce :

Calculating the costs of production accurately is very important issue to decide whether the goals of businesses were achieved. In this respect, determining labor costs of idle time is a critical issue for businesses. In this subject, probable problems occurred are allocation of idle time labor costs to direct labor cost, overhead cost and period costs. In this study we aimed to research literature about classification and accounting of controlled and uncontrolled labor cost and make contribution to their applications in this subject.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :