Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2009 , Cilt 13 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Halk eğitim merkezlerinde veri zarflama analiz yöntemiyle pazarlama odaklı hizmet performans ölçümü ve doğu anadolu bölgesinde bir uygulama

Yazar kurumları :
Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi1
Görüntülenme :
410
DOI :
Özet Türkçe :

Çalışmada Doğu Anadolu bölgesinde il merkezlerinde bulunan ondört halk eğitim merkezi veri zarflama analizi (VZA) ile değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Veri Zarflama Analizi doğrusal programlamanın özel bir uygulama şekli olup, aynı amaç ve hedeflere sahip işletmelerin hizmet ve üretim etkinliklerini ölçmede kullanılmaktadır. Veri Zarflama Analizi (VZA), mal ve hizmet açısından birden fazla girdi ve çıktıya sahip, birbirine benzer ekonomik karar birimlerin, etkinliklerinin ölçülmesi amacıyla geliştirilmiş, parametrik olmayan bir etkinlik ölçüm analizidir. Yapılan çalışmada, halk eğitim merkezlerinin hizmet üretim performansları dikkate alınarak VZA ile etkinlik dereceleri belirlenmiştir. Her bir halk eğitim merkezinin performansı birbirleriyle kıyaslanarak, etkinlik skorları düşük birimler için tavsiye edilen potansiyel iyileştirmeler verilmiştir.

Özet İngilizce :

In this study, Services efficiency in fourteen Public Education Centres in the east Anatolia region have been examined by Data Envelopment Analysis (DEA). Data envelopment analysis is an application of linear programming that has been used to measure the relative efficiency of operating units with the same goals and objectives. Data Envelopment Analysis is a nonparametric efficiency analysis that has more than one inputs and outputs and developed to measure the relative efficiencies of economic alike decision units. According to the results of the analysis, the performance of each public education centre is compared with the others and the efficiency rate for each public education centre is assessed. Efficiency scores of each Public Education Centre are obtained and potential improvements are advised for inefficient Public Education Centres.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :