Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2006 , Cilt 8 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Enflasyonun finansal tablolar üzerindeki etkilerini giderici bir tedbir olarak enflasyon muhasebesi ve türkiye’deki yasal düzenlemeler

Yazarlar :
Yazar kurumları :
İşletme-Muhasebe-Finansman ABD1
Görüntülenme :
453
DOI :
Özet Türkçe :

Günümüzün gittikçe globalleşen ekonomik düzeni içerisinde, işletmeleri önemli ölçüde etkileyen yüksek enflasyon şartlarında klasik muhasebe esasına göre düzenlenen ve tarihi maliyet bilgilerini içeren finansal tablolar gerçekçi olmaktan çıkmışlar ve çoğu kez yanıltıcı bilgiler vermektedirler. İşletmelerin bozulmuş olan finansal tablolarını enflasyona göre düzeltmesi zorunlu hale gelmiştir. İşte, enflasyonun gerek mali tablolarda gerekse öz sermayenin ve dolayısıyla dönem kazancının tespitinde meydana getirdiği bu etkilerin ortadan kaldırılmasında klasik muhasebe yerine, enflasyon muhasebesi uygulaması gündeme gelmektedir. Bu çalışmanın konusu, fiyat hareketlerinin işletme yönetiminin temel veri kaynağı olan muhasebe ve onun ürettiği mali tablolar üzerindeki etkilerini ve bu etkileri giderebilecek enflasyon muhasebesi yöntemlerini incelemek ve bu konuda Türkiye’de yapılan yasal düzenlemeleri araştırmaktır.

Özet İngilizce :

Financial statements are no longer realistic and giving misleading information because of accounting based on historical data in high inflation conditions that effects business. Firms must adjust their financial statements which deteriorated by inflation. Therefore inflation accounting come into effect instead of traditional accounting that causes deterioration either in financial statements or determination of equity capital and profit for the period. The main course of this study is to evaluate inflation accounting methods that the major source of price movement and business management and their effect on subproducts like financial statements and to investigate legal structure in Turkey with regard to inflation accounting.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :